Δευτέρα, 20 05 2024

ΔΡΑΣΗ ΠΕΡΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΑΠΌ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ ΤΟΥ ΝΟΤΙΟΥ ΤΟΜΕΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

Την Τετάρτη, 7 Φεβρουαρίου 2024, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενημερωτική δράση περί διατροφής που ενέπλεξε όλους/ες τους μαθητές/τριες ανά τμήμα από δύο κλιμάκια (τέσσερις υπεύθυνοι) της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας του νοτίου Τομέα Αττικής. Οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν, με ειδικά επιμελημένες ψηφιακές παρουσιάσεις, για τη διατροφική πυραμίδα, τα διατροφικά λάθη, απάντησαν σε “διατροφοκουίζ”, έθεσαν σχετικές ερωτήσεις και έλαβαν απαντήσεις και γενικά ενημερώθηκαν για την αξία της σωστής διατροφής σε συνδυασμό με τη σωματική άσκηση. Την όλη δράση, η οποία είχε διαθεματικό χαρακτήρα, είχε εισηγηθεί και οργανώσει η εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας, κα Β. Αλεξίου. Η δράση υπήρξε εξαιρετικά εποικοδομητική για τους/τις εφήβους μαθητές/τριές μας.