Πέμπτη, 28 03 2024

ACT PROJECT

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS+ KA3 “ACT PROJECT”

(ACTive citizenship projects to enhance pupils' social and civic competences)

Το Πρότυπο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης το σχολικό έτος 2018-2019 θα συμμετάσχει στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα ErasmusKA3 “ACTPROJECT(ACTivecitizenshipprojectstoenhancepupils' socialandciviccompetences) που υλοποιείται από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και θρησκευμάτων (ΥΠ.Π.Ε.Θ.), το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ) και το Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) σε συνεργασία με τα Υπουργεία Παιδείας και εκπαιδευτικούς φορείς της Γαλλίας, του Ηνωμένου Βασιλείου και της Ισπανίας. Η εφαρμογή του Προγράμματος θα υλοποιηθεί σε 46 επιλεγμένες σχολικές μονάδες του νομού Αττικής (Αφίσα Προγράμματος).

Το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ KA3 “ACTPROJECT(ACTiveCitizenProject) θα υλοποιηθεί κατά τη διάρκεια του διδακτικού ωραρίου και στο πλαίσιο του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής στα τμήματα της Γ' Γυμνασίου με υπεύθυνη καθηγήτρια την Μπελεσιώτη Κωνσταντίνα (ΠΕ80) και θα περιλαμβάνει τη διαμόρφωση Σχεδίων Δράσης (ACTPROJECTS) από τους μαθητές/τριες με στόχο την ενίσχυση της έννοιας της Ιδιότητας του Ενεργού Πολίτη των μαθητών/τριών, μέσω της απόκτησης βασικών κοινωνικών και πολιτικών δεξιοτήτων.

Για την υλοποίηση του Προγράμματος οι μαθητές/τριες θα χρειαστεί να συμπληρώσουν α) τον Ατομικό Φάκελο του μαθητή-Portfolio (κατεβάστε και εκτυπώστε έγχρωμα τον Ατομικό Φάκελο μαθητή-Portfolio) και β) δύο ηλεκτρονικά ερωτηματολόγια, στην αρχή και στο τέλος της χρονιάς, που έχουν σχεδιαστεί από τους αξιολογητές του έργου ACT, προκειμένου να αποτυπωθεί η αποτελεσματικότητα της εφαρμογής του Προγράμματος.