Σάββατο, 20 04 2024

Η ΑΙΘΟΥΣΑ «ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ»

bsaithousa

Η αίθουσα του ισογείου, στην οποία πραγματοποιούνται τα τελευταία χρόνια τα μαθήματα της γερμανικής γλώσσας στο Γυμνάσιο και ταυτόχρονα έχει διατεθεί ως αίθουσα των Συλλόγων Γονέων-Κηδεμόνων και Αποφοιτησάντων, φέρει μεταλλική πινακίδα με την επιγραφή «Αίθουσα Βασιλείου Στυλιανού». Μνημονεύει και τιμά παλαιό μαθητή του σχολείου της Σμύρνης και ευεργέτη του σχολείου της Νέας Σμύρνης Βασίλειο Στυλιανό (ή Στυλιανού). Δεν γνωρίζουμε πολλά για τη ζωή και τη σταδιοδρομία του. Σύμφωνα με αμερικανικά ληξιαρχικά αρχεία, ο Στυλιανός Βασιλείου ή Basil Stylian, γεννήθηκε στην Τουρκία (τότε Οθωμανική αυτοκρατορία) το 1894 και πέθανε στη Νέα Υόρκη το 1974. Ενδεχομένως υπήρξε μαθητής της Ευαγγελικής Σχολής στη Σμύρνη. Μετανάστευσε στις Η.Π.Α., άγνωστο πότε, απογράφεται όμως εκεί το 1940 ως κάτοικος Νέας Υόρκης και έγγαμος. Όταν πέθανε, κατέλιπε σημαντικό κληροδότημα στην Ευαγγελική Σχολή Σμύρνης, με σκοπό να ανεγερθεί νέο κτίριο ή πτέρυγα σε υπάρχον κτίριο, που θα έφερε το όνομά του. Το κληροδότημα αυτό δυστυχώς δεν κατέστη δυνατό μέχρι σήμερα να αξιοποιηθεί. Μέρος των τόκων του διατέθηκαν το διάστημα 2009-2010 στην ανακαίνιση χώρων του σχολείου, κυρίως τα Γραφεία διευθυντών του Γυμνασίου και του Λυκείου. Τότε δόθηκε το όνομά του σε αίθουσα του Γυμνασίου.

thiathiBS

Το χωρίο από τη διαθήκη του Βασιλείου Στυλιανού,
όπου αποτυπώνεται η βούληση του για το κληροδότημα στην Ευαγγελική Σχολή Σμύρνης.

Επιμέλεια: Τόνια Καφετζάκη, φιλόλογος-ιστορικός, καθηγήτρια Προτύπου Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης

Ευχαριστίες: Ευχαριστώ τον κύριο Αλέξανδρο Τριανταφυλλίδη, δικηγόρο, απόφοιτο του σχολείου και μέλος του Συνδέσμου Αποφοίτων Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, για τις πληροφορίες και τα στοιχεία που μου προσπόρισε για τη σύνταξη του παρόντος σημειώματος.