Σάββατο, 04 05 2024

Πραγματοποίηση 3ης Επιμορφωτικής Συνάντησης Γονέων/Κηδεμόνων

Πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 15/4/2024, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου η 3η Επιμορφωτική Συνάντηση Γονέων/Κηδεμόνων με θέμα "Διαχείριση άγχους – κρίσεις πανικού" και ομιλήτρια την κα Έλενα Αθανασογιαννοπούλου, Σύμβουλο Ψυχικής Υγείας. Η ομιλήτρια παρουσίασε αναλυτικά τους παράγοντες, που επιβαρύνουν τη συναισθηματική κατάσταση των εφήβων και πρότεινε τρόπους αποσυμφόρησης συνθηκών, που προκαλούν άγχος. Με βιωματικό τρόπο (αναπαράσταση δρώμενου) θέλησε να τονίσει τη σημασία των συστημάτων/πλαισίων, στα οποία ζει, σχετίζεται και δραστηριοποιείται ο έφηβος.
Τη διοργάνωση της συνάντησης επιμελήθηκαν οι Σύμβουλοι Σχολικής Ζωής: κ. Αικ. Ζάχου-Βαφειάδου και κ. Δ. Ζαμάνη.