Παρασκευή, 03 05 2024

ΘΕΑΤΡΙΚH ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 6-4-2024

Το Σάββατο, 6-4-2024, στις 18:00 μ.μ., ομάδα μαθητών/τριών του Γ2 τμήματος του Προτύπου Γυμνασίου της Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, συνοδευόμενη από την εκπαιδευτικό κ. Αικατερίνη Ζάχου -Βαφειάδου παρακολούθησαν στο Θέατρο «Βρετάνια» την παράσταση Ο κύκλος των χαμένων ποιητών. Επρόκειτο για μια πολύ ωραία παράσταση, με τον Άκη Σακελλαρίου στο ρόλο του καθηγητή Τζον Κίτινγκ, ο οποίος φέρνει μια φρεσκάδα στο γκρίζο περιβάλλον του αυστηρότατου σχολείου, με μία ανάλαφρη ερμηνεία που συγκινεί.   Στον ρόλο του Διευθυντή του σχολείου, Νόλαν, εκπρόσωπου του κατεστημένου και άτεγκτου υπερασπιστή της αυστηρότητας , στιβαρός ο Τάσος Χαλκιάς  είχε τη βαρύτητα που χρειαζόταν. Στο ρόλο ενός τραγικού πατέρα μαθητή (κύριος Πέρι)  ο Σπύρος Τσεκούρας . Ένας κι ένας, οι νέοι ηθοποιοί που ερμηνεύουν την 8μελή μαθητική ομάδα και πετυχαίνουν το σπάνιο κατόρθωμα να αναδείξουν τη διαφορετικότητα των χαρακτήρων τους, χωρίς να χάσουν τη μεταξύ τους συνεργασία.

Οι μαθητές/τριες ενθουσιάστηκαν με την παράσταση. Ευχαριστούμε την κ. Ζάχου-Βαφειάδου για την πρωτοβουλία.