Παρασκευή, 03 05 2024

Ενημερωτική δράση για τον "εθελοντισμό" στο σχολείο μας

Την Τετάρτη, 03 Απριλίου 2024, επισκέφθηκε το σχολείο και πιο συγκεκριμένα, το τμήμα Γ2, η αντιπρόεδρος του Σωματείου ΠΑΙ.Δ.Υ. (Παιδί, Δύναμη, Υπομονή), κυρία Ρενέτα Κοκορέτση. Η κα Κοκορέτση ενημέρωσε τα παιδιά για το έργο του Σωματείου, το οποίο αποσκοπεί στη στήριξη των νοσούντων και νοσηλευομένων παιδιών και των οικογενειών τους. Στη συνέχεια, συνομίλησε με τους μαθητές και τις μαθήτριες για τη σημασία και την αξία του εθελοντισμού, και τα οφέλη που προσφέρει, τόσο σε ατομικό όσο και σε κοινωνικό επίπεδο. Η συνάντηση ολοκληρώθηκε με τις ιδέες και προτάσεις των παιδιών για την υλοποίηση εθελοντικών δράσεων σε συνεργασία με το Σωματείο. Ευχαριστούμε την κα Κοκορέτση για την ενημέρωση των μαθητών/τριών μας. Την πρωτοβουλία για τη δράση είχε η φιλόλογος κα Μαγδαλίνα Ντίνου.