Σάββατο, 04 05 2024

Επίσκεψη του Ομίλου Αστρονομίας στην έκθεση Life in Space

Την Παρασκευή, 10/11/2023,  ο Όμιλος Αστρονομίας του Π.Γ.Ε.Σ.Σ. επισκέφθηκε την έκθεση LifeinSpace στo Ολυμπιακό Κέντρο Γουδή. Η έκθεση αφορά την ιστορία της κατάκτησης του διαστήματος από τον άνθρωπο, καθώς και όλη την τεχνολογία που χρησιμοποιήθηκε για το σκοπό αυτό. Αυθεντικά αντικείμενα, αναμνηστικά από τις διάφορες αποστολές και πιστά αντίγραφα σκαφών, μας οδηγούν στα μονοπάτια που ακολούθησαν οι επιστήμονες και οι αστροναύτες, στην πορεία τους προς την επιτυχία. Αυτά περιλαμβάνουν μοντέλα πυραύλων και δορυφόρων, διαστημικές στολές, βράχο από τη σελήνη και μια παρουσίαση του έργου του Αμερικανού –γερμανικής καταγωγής- μηχανικού, Wernher Von Braun, που θεωρείται πρωτοπόρος της πυραυλικής και διαστημικής τεχνολογίας.

Η επίσκεψη υλοποιήθηκε υπό την αιγίδα του Συλλόγου γονέων και κηδεμόνων, τον οποίο και ευχαριστούμε ιδιαιτέρως για τη συνεργασία.