Πέμπτη, 28 03 2024

Διευκρινίσεις για την εγγραφή στην Α Λυκείου

Από το Αυτοτελές τμήμα των Προτύπων και Πειραματικών Σχολείων λάβαμε τις ακόλουθες διευκρινίσεις για την διαδικασία των e-εγγραφών:

(Παρακαλούμε δείτε και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά στο άρθρο μας

http://lyk-evsch-n-smyrn.att.sch.gr/wordpress/?p=11172 )

“Σε συνέχεια ερωτημάτων που υποβάλλονται στο τμήμα μας για την εγγραφή των μαθητών στα Πρότυπα και Πειραματικά Λύκεια, σας ενημερώνουμε ότι στην πλατφόρμα e-eggrafes οι γονείς των επιτυχόντων μαθητών στην Α΄ λυκείου των ΠΣ & ΠΕΙΣ καθώς και των αποφοίτων συνδεδεμένων γυμνασίων, προκειμένου να καταθέσουν την αίτηση εγγραφής, ως ακολούθως:

Εισέρχονται στην πλατφόρμα και επιλέγουν να καταθέσουν ηλεκτρονική αίτηση για ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΕΛ, συμπληρώνοντας τα στοιχεία που ζητούνται.

Δεν έχουν τη δυνατότητα να δουν το Πρότυπο ή Πειραματικό σχολείο στην οθόνη για να το επιλέξουν (Το ίδιο ισχύει και για τους γονείς /κηδεμόνες όλων μαθητών προς εγγραφή στην Α΄Λυκείου όλων των ΓΕΛ της χώρας).

Η αντιστοίχιση του μαθητή με το Πρότυπο ή Πειραματικό ΓΕΛ στο οποίο έχει πετύχει και επιθυμεί να εγγραφεί θα γίνει μέσω της διασύνδεσης της πλατφόρμας των αποτελεσμάτων των ΠΣ και ΠΕΙΣ, του Πληροφοριακού συστήματος My School και της πλατφόρμας e-eggrafes, σε επόμενη φάση. Για τους μαθητές των άλλων ΓΕΛ η παραπάνω αντιστοίχιση γίνεται με βάση χωροταξικά κριτήρια.

Οι γονείς θα έχουν τη δυνατότητα να επιβεβαιώσουν την εγγραφή του μαθητή στο σχολείο επιτυχίας μέσω της πλατφόρμας e-eggrafes όταν ολοκληρωθούν οι διαδικασίες κατανομής,.

Η ημερομηνία ολοκλήρωσης της διαδικασίας κατανομής δεν έχει ανακοινωθεί. Στην αρχική σελίδα της πλατφόρμας e-eggrafes εμφανίζεται για τους γονείς/κηδεμόνες το μήνυμα¨

«Τα αποτελέσματα της κατανομής, όπως και της ανανέωσης εγγραφής, θα είναι ορατά σε όλους τους χρήστες σε ημερομηνίες που θα ανακοινωθούν προσεχώς στην παρούσα σελίδα. Τότε θα εμφανιστούν και τα αποτελέσματα κατανομής των εισακτέων στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία.»

Εκ του Αυτοτελούς Τμήματος Πρότυπων και Πειραματικών Σχολείων Υ.ΠΑΙ.Θ”